Poziv: Posjetite edukativne tribine o štetnosti prekomjerne upotrebe antibiotika

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Koprivničko-križevačka županija uključila se u projekt „Upravljanje primjenom antimikrobnih lijekova u primarnoj zdravstvenoj zaštiti u Koprivničko – križevačkoj županiji“ koje su osmislile univ.mag.pharm.spec. Darija Kuruc Poje iz Bolničke ljekarne Opće bolnice „Dr. Tomislav Bardek“ Koprivnica, dr. Vesna Mađarić s Odjela infektologije koprivničke bolnice i dr. Vlatka Janeš Poje iz Službe za mikrobiologiju županijskog Zavoda za javno zdravstvo. Kako bi se javnost upozorila na štetnosti koje se događaju prilikom  prekomjerne upotrebe antibiotika u liječenju, autorice projekta će održati i nekoliko edukativnih tribina u svat tri grada županije na kojima će građanima podastrijeti sve relevantne informacije iz područja farmakoterapije.

Edukacije će se održati prema rasporedu:

  • 15.10. (utorak) – u vremenu od 13 do 14 h – Dom zdravlja Đurđevac
  • 16.10. (srijeda) – u vremenu od 13 do 14 h – Dom zdravlja Koprivnica
  • 22.10. (utorak)  – u vremenu od 13 do 14 h – Dom zdravlja Križevci

Antimikrobna rezistencija (AMR) označava sposobnost razvoja otpornosti mikoorganizama na antimikrobne lijekove (AML). Posljedično dolazi do smanjenja djelotvornosti i učinkovitosti AML, produljenja trajanja infekcije i povećanja rizika širenja na druge organizme. Procjenjuje se da će AMR biti prvi uzrok smrtnosti u svijetu do 2050. godine s brojkom od 10 milijuna smrti godišnje, ispred smrtnosti od karcinoma i dijabetesa. Tome pridonose neodgovarajuća empirijska terapija u djece i odraslih, produljena kirurška perioperativna profilaksa, spor razvoj novih AML, brzi razvoj rezistencije na nove AML, nestašice lijekova, migracije i dr. Neracionalno propisivanje AML u općoj populaciji je jedan od glavnih uzroka razvoja AMR. Tome pridonosi i činjenica da se na opću populaciju odnosi do 90 % ukupne potrošnje antibiotika u Europi.

 Istraživanja su pokazala kako neprikladno propisivanje antibiotika u primarnoj zdravstvenoj zaštiti (PZZ) doprinosi AMR u djece i odraslih. Također je dokazano kako se propisivanje antibiotika u PZZ za urinarne i respiratorne infekcije povezuje s najvećom mogućnosti razvoja AMR odmah nakon prekida terapije i taj učinak može trajati do godine dana. Problem AMR prepoznala je i Svjetska zdravstvena organizacija kao i Vijeće Europske unije zbog čega podržavaju osnivanje tima za upravljanje AML (A-tim). Pomoću A-tima omogućuju se koordinirane intervencije koje promoviraju racionalnu uporabu AML. Osnovni članovi A-tima su liječnik-specijalist infektologije, liječnik-specijalist mikrobiologije te farmaceut-specijalist kliničke farmacije (klinički farmaceut). Uslijed uspjeha na racionalizaciju antibiotske farmakoterapije A-tima u bolničkom okruženja, napraviti će se edukacija liječnika PZZ kako bi se upoznali s novostima u propisivanju antibiotika za najčešće gore navedene infekcije.

Služba ureda župana