Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova održalo tematsku sjednicu “Položaj žena u društvu”

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Uoči Međunarodnog dana žena Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova danas je u Županijskoj upravi održalo tematsku sjednicu “Položaj žena u društvu”. Predsjednica Povjerenstva Verica Rupčić je u uvodu podsjetila na povijesne događaje još od 8. ožujka 1857. godine u New Yorku, kada su u štrajk stupile radnice u tvornici tekstila, zahtijevajući bolje uvjete rada za žene. Protesti žena nastavili su se i sljedećih desetljeća, od kojih je najpoznatiji bio 1908. kada je 15.000 žena marširalo kroz New York tražeći kraće radno vrijeme, bolje plaće i pravo glasa. Tek 1975. godine, koja je proglašena Međunarodnom godinom žene, Ujedinjeni narodi su službeno počeli obilježavati Međunarodni dan žena.

Sjednici je prisustvovao i zamjenik župana Ratimir Ljubić, koji je naglasio važnost obilježavanja Dana žena, ali i svih aktivnosti koje Povjerenstvo provodi s ciljem jačanja položaja žena i usmjerene na ravnopravnost spolova. U radu su sudjelovale i pročelnice Ljubica Belobrk Flamaceta i Melita Ivančić, kao i stručna suradnica Helena Matica, koje su kroz raspravu, uz članice i članove Povjerenstva, dale svoj doprinos ovoj temi.

Predsjednica Rupčić je istaknula kako su žene u proteklih 113 godina ostvarile bolji položaj i neke kvalitetnije pomake kroz godine. Ostvarile su pravo glasa i pravo na rad s upitno malo boljim uvjetima, ali se često susreću s niz problema, poput situacija pravne institucije ugovora na određeno vrijeme, koje ostvaruju žene u puno većem broju nego muškarci i koje poprimaju zastrašujuće razmjere. To govori o nesigurnosti i neizvjesnosti, s kojom se žene susreću u ostvarenju svoje, a često i obiteljske egzistencije, posebice one koje su samohrane majke. Upitno je pravo da žene odlučuju o majčinstvu, odnosno o pobačaju; ne samo upitno već i osporavano je pravo izbora zajednice u kojoj će živjeti.

Od žena se očekuje da budu svestrane i marljive radnice, dobre i požrtvovne supruge, majke, kćeri… da budu društveno i ponekad politički angažirane, ali u svemu tome i samozatajne, da se previše ne ističu i da ne budu ugroza. Još uvijek je malo slučajeva da se dnevne obveze dijele između partnera ili unutar obitelji. Svjedočimo stereotipima o podjeli poslova na ženske i muške: za ženu je posao nastavnice, odgajateljice, tajnice, službenice u banci, rad u tekstilnoj industriji… Rukovodeće pozicije su uglavnom namijenjene muškarcima, žene jesu na odgovornim funkcijama, ali rijetko na rukovodećim, iako ih svojim znanjem, kompetencijama i rezultatima zaslužuju. Problematika nasilja prema ženama, koja je okosnica rada Povjerenstva u obliku kampanja, ali i pomoći u okviru ovlasti u konkretnim slučajevima; iziskuje posebnu pažnju, uz naglasak da su brojke zastrašujuće sa zabrinjavajućim epilozima, koji često imaju smrtni ishod. Naglasila je: “Naše Povjerenstvo aktivno radi na suzbijanju stereotipa.

Kroz aktivne kampanje predavanjima u osnovnim i srednjim školama te radio emisijama, radimo na podizanju svijesti o potrebi ravnopravne podjele obiteljskih obveza. Također i na  poboljšanju položaja žena u radnom okruženju, ali i uključivanju žena na rukovodeće položaje, sukladno znanju i rezultatima. Provodimo u kontinuitetu i kampanju “Politika treba žene”, s ciljem senzibiliziranja političkih čimbenika, ali i cjelokupne javnosti o potrebi uravnotežene zastupljenosti žena i muškaraca u predstavničkim i izvršnim tijelima vlasti na svim razinama.

Nije dovoljno uvrstiti žene na izborne liste na mjesta, koja nisu izgledna za ulazak u predstavničko tijelo jer svjedočimo jako malom broju žena u tijelima vlasti na svim razinama. Intenzivno radimo na jačanju položaja žena u svim segmentima društva, a posebice na osnaživanju i umrežavanju žena, što ostvarujemo i kroz organizaciju Festivala žena iz ruralnih područja. Bitno je da žene shvate koliko je to važno pa da aktivno rade upravo u tom segmentu.

I zato pozivamo žene da se povezuju, da nastoje zajedno raditi, surađivati; da zatome u sebi sve negativnosti, ljubomoru i jal. Bitno je da smo jedna uz drugu, da si budemo međusobna potpora u svemu. Jer samo zajedništvo, suradnja, međusobno uvažavanje, tolerancija, prihvaćanje različitosti i pozitivni pristup u svemu mogu donijeti boljitak svima nama-ženama, ali i muškarcima, a to znači i našem cjelokupnom društvu. Danas, dan uoči Dana žena, želim skrenuti pažnju kako je smisao ovog praznika promjena razmišljanja, stavova i postupaka prema ženama i ženskim pravima, a to je i poruka ove tematske sjednice.

Neka ovaj dan ne bude samo jedan u godini ispunjen euforijom od koje najveću korist imaju cvjećarnice, razne prodavaonice i uslužne djelatnosti. Prigodne praznične parole su jedno, a stvarnost je sve ono što sam nabrojila, što čini naš svakodnevni život. Zato vas pozivam da zajednički doprinesemo da ravnopravnost žene i muškarca ne ostane samo na papiru, već da bude prisutna na pravi način u stvarnom, svakodnevnom životu.

Želim svima da u svim danima ostvarimo veća prava, sve ono čemu težimo i za što se borimo, ono što zaslužujemo jer tako ćemo svi zajedno stvoriti ljepši život i bolje i kvalitetnije društvo, uz čestitku PA NEK NAM JE SRETAN DAN ŽENA!”

Predsjednica PZRS: Verica Rupčić

Služba ureda župana