Župan čestitao književniku Marku Greguru na osvajanju nagrade „Fric“ za roman „Vošicki“

Izuzetno nam je drago što u našoj sredini imamo tako mladog i darovitog književnika koji je do sada dobio brojna priznanja i čiji književni značaj doseže daleko izvan granica naše županije - istaknuo je župan Koren

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Župan Darko Koren danas je u prostorijama Županijske uprave održao svečani prijem za književnika Marka Gregura, ovogodišnjeg dobitnika književne nagrade „Fric“ koja se dodjeljuje za najbolju knjigu fikcijske proze u Hrvatskoj.  Prestižna nagrada je hvaljenom koprivničkom autoru dodijeljena za roman „Vošicki“, romansiranu biografiju knjižara, tiskara i nakladnika Vinka Vošickog koji je djelujući u Koprivnici od 1909. godine ostavio duboki trag u hrvatskoj kulturi.

Župan Koren čestitao je na vrijednoj nagradi i sjajnom romanu koji je osvojio i publiku i književnu kritiku zahvalivši Greguru što svojim književnim djelima obogaćuje kulturnu scenu ne samo Koprivničko-križevačke županije, već ljepotu pisane riječi promiče i na nacionalnoj pozornici za što je u svojoj spisateljskoj karijeri i nagrađen brojnim nagradama.

„Izuzetno nam je drago što u našoj sredini imamo tako mladog i darovitog književnika koji je do sada dobio brojna priznanja i čiji književni značaj doseže daleko izvan granica naše županije. Biti prepoznat zbog kvalitete rada, ali i doprinosa hrvatskoj književnosti zaista je velik uspjeh na koji smo ponosni, posebno imajući u vidu da su djela podjednako osvojila i publiku i književnu kritiku. Vjerujem kako će i roman „Vošicki“ pročitati mnogi te se na taj način bolje upoznati sa životom, ali i tragičnom sudbinom čovjeka koji je živio među nama.  Zahvaljujući ovom romanu ponovno će oživjeti sjećanje na  nepravedno zaboravljenog Vošickog i na tome iskreno čestitam“, istaknuo je župan te poželio mnogo uspjeha u daljnjem kreativnom radu.

Gregur je zahvalio na prijemu te pobliže pojasnio okolnosti u kojima je pisao roman te kreativne procese kroz koje autori prolaze kad stvaraju djela. Kako je istaknuo, ideja o pisanju romana o Vinku Vošickom pojavila se tijekom posjete koprivničkom Muzeju nakon čega je krenulo prikupljanje opsežne građe koja je otkrila brojne zanimljivosti o životu Koprivnice s početka 20.stoljeća pa se tako roman Vošicki, osim u kontekstu društvene i političke zbilje ondašnjeg vremena, može promatrati i kao literarizirana monografija Koprivnice, leksikon imena i galerija karaktera s ovog prostora.

„Uvijek je dobro i lijepo biti priznat u svojem kraju i važno mi je da naši sugrađani koji kupuju i posuđuju tu knjigu to i prepoznaju. Jednako tako i ovaj prijem u Županijskoj upravi mi znači vrlo mnogo, hvala na potpori koju je knjiga dobila, nadam se da ćemo i budućnosti dobro surađivati na zadovoljstvo svih“, kazao je Gregur.

Čestitkama autoru su se priključili i zamjenik župana Ratimir Ljubić, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, kulturu, znanost, sport i nacionalne manjine Ana Mušlek i pročelnica Službe ureda župana Melita Ivančić.

Marko Gregur do sada je objavio zbirku poezije „Lirska grafomanija“ (2011.), zbirku priča „Peglica u prosincu“ (2012.), zbirku priča „Divan dan za Drinkopoly“ (2014.), roman „Kak je zgorel presvetli Trombetasicz“ (2017.) koji je uvršten među 12 finalista nagrade “Fric” i dobio nagradu  “Katarina Patačić” za najbolju knjigu na kajkavskom dijalektu te roman „Mogla bi se zvati Leda“ (2018.). Uz nagradu „Fric“ dobitnik je brojnih nagrada i priznaja među kojima se izdvajaju nagrada „Ivan vitez Trnski“, prva nagrada za prozu „Ulaznica“  (2012.) te nagrada „Prozak“ za najbolji prozni rukopis autora do 35 godina. Uvršten je i u antologiju mladih hrvatskih prozaika „Bez vrata, bez kucanja“ (Sandorf, 2012.), a od početka 2021. godine tajnik je Društva hrvatskih književnika.

Služba ureda župana