U Saboru održana tematska sjednica o upravljanju državnom imovinom

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Tematska sjednica Odbora za lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu Hrvatskoga sabora o upravljanju državnom imovinom održana je u četvrtak,  16. ožujka.  Uvodno izlaganje održao je ministar državne imovine Goran Marić. Ispred Hrvatske zajednice županija sudjelovali su predsjednik Goran Pauk, krapinsko-zagorski župan Željko Kolar, varaždinski župan Predrag Štromar i voditeljica Radne skupine za pravna pitanja Hrvatske zajednice županija, Marina Horvat Pavlic.

Ministar državne imovine Goran Marić  otvorio je sjednicu pozivom županijama da se što više uključe i odazovu planiranim sastancima u Ministarstvu državne imovine kako bi se u što kraćem vremenu riješio što veći broj predmeta. „Problem našeg ministarstva je podkapacitiranost, no dobili smo suglasnost da zaposlimo nove sposobne ljude. Vrlo blisko surađujemo i s DORH-om, iako je i Državno odvjetništvo u sličnoj situaciji kao i Ministarstvo što se tiče premalog kadra“rekao je ministar Marić, istaknuvši i kako je je upravljanje državnom imovinom vrlo složeno područje koje je potrebno iz temelja promijeniti i sistematizirati.

 „Mislim da smo na dobrom tragu kad se s jedne strane svi skupa nudimo kao partner Vladi i Ministarstvu u razrješavanju tog problema na dobrobit cijele države i svih naših građana, a s druge strane mislim da Ministarstvo ni DORH nikada neće biti dovoljno kapacitirani da bi mogli razriješiti 60 000 neriješenih slučajeva, zato apeliram na Vas, a preko Vas i na premijera, da napravimo dodatne napore u pripremi potrebnih zakonskih izmjena koje bi temeljem zakonske podloge ovlastili nas u lokalnoj i regionalnoj samoupravi da rješavamo određene predmete. Kategoriju predmeta i na koji način ih riješiti, vi predložite, rekao je predsjednik Hrvatske zajednice županija i šibensko-kninski župan Goran Pauk.

Ministar Marić se složio s predsjednikom Paukom, istaknuvši da Ministarstvo  do kraja lipnja planira donijeti novi Zakon o upravljanju državnom imovinom kroz koji će se riješiti velik dio predmeta. „Naš interes je omogućiti lokalnoj samoupravi da potakne one projekte i one djelatnosti koje potiču zapošljavanje, gospodarski rast i koje potiču nacionalne interese“, rekao je ministar pozivajući jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave da se uključe u javnu raspravu kako bi konačni prijedlog Zakona bio što kvalitetniji.

  Izlaganje o upravljanju i raspolaganju državnom imovinom u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave održala je Marina Horvat Pavlic, pročelnica Upravnog odjela za poslove Županijske skupštine i pravne poslove Koprivničko-križevačke županije i voditeljica Radne skupine za pravna pitanja Hrvatske zajednice županija, u kojem je istaknula kako Republika Hrvatska treba infrastrukturu za upravljanje i raspolaganje imovinom koju jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave već posjeduju pa treba prenijeti pojedina prava na njih jer najbolje poznaju stanje na svom području. Potrebno je i pojednostaviti i ubrzati postupke prenošenja prava upravljanja i raspolaganja državnom imovinom.

„Uredi državne uprave ne mogu na sebe preuzeti toliki broj slučajeva i efikasno ih rješavati. Treba nam sustav koji će funkcionirati kako bi privukli investitore“ , rekao je krapinsko-zagorski župan Željko Kolar. „Želimo da u novom prijedlogu Zakona o upravljanju državnom imovinom nekretnine u građevinskom području općina, gradova i županija pripadnu nama, osobito ako se radi o velikim površinama, a država nema plan što s njima“, nadovezao se varaždinski župan Predrag Štromar.

Predsjednik Pauk zaključno je rekao kako je stav Zajednice, bez obzira na različitost političkih opcija, usuglašen i usmjeren jednom cilju, a on je efikasna decentralizacija kojom će se riješiti velik broj neriješenih predmeta upravljanja državnom imovinom.

Hrvatska zajednica županija