U koprivničkoj Općoj bolnici održava se stručni sastanak na temu „Uvođenje Programa za upravljanje antimikrobnom terapijom i Tima za antibiotike u zdravstvene ustanove“

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Opća bolnica „Dr. Tomislav Bardek“ Koprivnica i Mikrobiološka služba Koprivnica Zavoda za javno zdravstvo organizatori su stručnog skupa pod nazivom „Uvođenje Programa za upravljanje antimikrobnom terapijom i Tima za antibiotike u zdravstvene ustanove“, koji je u petak, 15. lipnja otvoren u prostorima Opće bolnice.

Skupu je prisustvovao i zamjenik župana Ratimir Ljubić, koji je u svom obraćanju zahvalio organizatorima na okupljanju predstavnika 25 infektoloških odjela hrvatskih bolnica i drugih ustanova, naglasivši važnost edukacije i pojačanog nadzora nad potrošnjom antibiotika.

Ravnatelj Opće bolnice Mato Devčić kazao je kako će na Skupu predstaviti proces koji se provodi u bolnici posljednjih devet mjeseci, kojim su ostvarene značajne uštede, te je dodao: „Nakon provedenog intenzivnijeg nadzora, osim što smo postigli značajne uštede, došli smo do saznanja da proces nadzora odnosno propisivanje protokola ima za ishod manju potrošnju antibiotika i odgodu nastanka rezistencije mikroorganizama na te lijekove koji su danas zadnja linija obrane od one situacije u kojoj praktički nećemo imati lijekove koji će savladavati određene tipove organizama.“ Istaknuvši kako je u 2016. godini izdano antibiotika u iznosu 460 tisuća kuna, ravnatelj je napomeno kako je, uz pojačan kontroling, 2017.  godine u te svrhe utrošeno tek 72 tisuća kuna što je za koprivničku bolnicu ušteda od preko 300 tisuća kuna.

Skup na temu optimalne potrošnje antibiotika po prvi se put održava u Hrvatskoj, a koprivnički A tim predvođen prim. dr.sc. Vesnom Mađerić predstavio je svoja iskustva u racionalnoj primjeni antibiotika. Ostale teme bile su: Rezistencija na antibiotike s gledišta bolničkih infekcija, Zašto infektolog mora biti voditelj Povjerenstva i Tima za antimikrobnu terapiju, Uloga kliničkog farmaceuta u timu za antimikrobno upravljanje – globalni trendovi, a održane su i radionice o iskustvima infektologa, mikrobiologa i kliničkih farmaceuta.

Služba ureda župana