U koprivničkoj Knjižnici održan okrugli stol na temu „Kulturna baština Roma na području Koprivničko-križevačke županije“.

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

U Knjižnici i čitaonici „Fran Galović“ Koprivnica održan je deveti po redu okrugli stol „Iskustva u radu s romskom djecom u dječjim vrtićima, školama i knjižnicama na koprivničkom području“, koji je ove godine bio posvećen temi „Kulturna baština Roma na području Koprivničko-križevačke županije“.

Skupu je prisustvovao i zamjenik župana Ratimir Ljubić koji je pohvalio Knjižnicu na povezivanju ključnih dionika koji nastoje utjecati na rješavanje izazova s kojima se nose pripadnici romske nacionalne manjine, a posebno djeca. Ciljevi okruglog stola bio je poboljšati stručne kompetencije onih koji rade s romskom djecom i romskom zajednicom, potaknuti na svim vertikalnim i horizontalnim razinama što veću i kvalitetniju uključenost romske djece i mladih u obrazovni proces te povećati životne šanse romskoj djeci koja žive u siromaštvu i teškim uvjetima kroz formalne i neformalne oblike obrazovanja  kako bi se što lakše uključila u život lokalne zajednice i društva.

Kao što je naglasila ravnateljica Knjižnice Dijana Sabolović-Krajina u svom izlaganju, potrebno je bolje informiranje i veća senzibilizacija javnosti o teškom položaju marginalizirane romske zajednice, naročito djece koja ulaze u školski sustav, ali i bolje povezivanje stručnjaka, ustanova, romskih i drugih udruga, jedinica lokalne i regionalne uprave i samouprave u rješavanju problema. Pristup problemima romske zajednice mora biti sustavan i koordiniran, kako na županijskoj, tako i na državnoj razini, kako bi se prevladao jaz između zakonskih i strateških rješenja s jedne strane i njihove primjene u praksi s druge strane.

Povjesničar Hrvoje Petrić okupljenima je govorio o Romima u Podravini, profesor na zagrebačkom Filozofskom fakultetu Petar Radosavljević o bajaškom rumunjskom jeziku, a knjižničarka koprivničke Knjižnice Ana Škvarić predstavila je projekt “Rastemo čitajući: program poticanja rane pismenosti u ruralnim područjima Koprivničko-križevačke županije”.

Sudjelovalo je 50  sudionika – stručnjaka iz dječjih vrtića, škola i knjižnica na koprivničkom području, predstavnika Vijeća romske nacionalne manjine Koprivničko-križevačke županije, Udruge Roma Koprivničko-križevačke županije i Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice, predstavnici Grada Koprivnice, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, sudionici međunarodnog Erasmus+ programa,  projekta „Migrate to Library“ iz Poljske, Španjolske, Litve i Hrvatske te ostali.

Sudjelovalo je 50  sudionika – stručnjaka iz dječjih vrtića, škola i knjižnica na koprivničkom području, predstavnika Vijeća romske nacionalne manjine Koprivničko-križevačke županije, Udruge Roma Koprivničko-križevačke županije i Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice, predstavnici Grada Koprivnice, Koprivničko-križevačke županije, Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ureda za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade RH, sudionici međunarodnog Erasmus+ programa,  projekta „Migrate to Library“ iz Poljske, Španjolske, Litve i Hrvatske te ostali (studentica povijesti umjetnosti, predavačica na Hrvatskim studijama, voditeljica tvrtke za pisanje projekata).

Organizator okruglog stola bila je koprivnička Knjižnica, a suorganizatori su Udruga Roma „Korak po korak“ Koprivničko-križevačke županije, Pučko otvoreno učilište „Korak po korak“ iz Zagreba i Mreža podrške romskoj djeci  REYN Hrvatska.

Neki od zaključaka okruglog stola su: svijest o povijesti, porijeklu, jeziku  i kulturnom stvaralaštvu važan je dio identiteta svakog naroda stoga ga treba njegovati i čuvati, potrebno je voditi brigu o očuvanju bajaškog rumunjskog jezika i njegovom učenju kao materinjeg jezika u školama, kulturna baština Roma  ima veliki potencijal u nastavi, kao put za uključivanje djece u kvalitetno obrazovanje, te da bolje upoznavanje romske kulturne baštine doprinosi smanjivanju predrasuda i stereotipa.

Služba ureda župana