„Podravina svojemu generalu“

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

U Domu „Mladen Markač“ na Peskima u Đurđevcu, gradu i mjestu rođenja generala Mladena Markača, pod pokroviteljstvom Koprivničko – križevačke županije i Grada Đurđevca obilježena je po treći puta oslobađajuća presuda generalu Markaču.

Prije tri godine, 16. studenoga na Međunarodnom sudu u Haagu Žalbeno vijeće donijelo je dugo iščekivanu odluku odnosno oslobađajuću presudu za hrvatske generale Mladena Markača i Antu Gotovinu. Dan je to kad je Republika Hrvatska konačno postala slobodna, kad je skinuta svaka sumnja u legitimitet obrambenih i oslobađajućih akcija Hrvatske vojske, a posebno sa VRO „Oluja“.

Obilježavanje ovog značajnog datuma novije hrvatske povijesti započelo je na Dan neovisnosti, 8. listopada kada se sastalo 40 likovnih stvaratelja na Likovnoj radionici „Peski-Art 2015. Đurđevac“ i koji su izrađivali slike u čast generala Markača, inače i počasnog građanina Grada Đurđevca, Koprivničko-križevačke županije i niza gradova i općina u Hrvatskoj.

Završna svečanost obilježavanja oslobađajuće presude, koju su organizatori nazvali „Podravina svojemu generalu“ održana je u nedjelju, 15. studenog u Domu „Mladen Markač“.

12249966_1046528342045883_4938093687606448900_nNazočne je pozdravila predsjednica MO Peski Ljubica Cestar, a svoje predgovore postavljenoj izložbi prezentirali su Nikola Cik s povijesnog stanovišta i Kristina Peršić s umjetničkog kuta. Slikarica iz Zagreba Maja Pavlović, koja je naslikala dojmljivu naslovnu sliku ovogodišnje izložbe koju je nazvala „Sloboda drugi put“ iznijela je svoje dojmove sa likovne radionice, a i vrlo emotivne trenutke prijateljstva svoje obitelji sa generalom Markačem i svoje, ali i njegovo proživljavanje događanja za vrijeme iščekivanja oslobađajuće presude i boravka generala u Haagu.

O doprinosu generala Markača hrvatskoj slobodi govorio je njegov suborac i prijatelj Josip Klemm, predsjednik Udruge specijalne policije iz Domovinskog rata, a uputio je i vrlo emotivne poruke, naročito mladima o ljudskim vrijednostima i međuljudskim odnosima.

Vrlo dojmljive riječi i poruke sa vjerskog i ljudskog stanovišta uputio je nazočnima i župnik župe Svetog Jurja u Đurđevcu vlč. Marko Rac, a u ime pokrovitelja Grada Đurđevca prisutnima se obratila zamjenica gradonačelnika Grada Đurđevca Kristina Benko Markovica.

Pri kraju svečanosti prisutnima se obratio i general Markač koji je zahvalio organizatorima, izvođačima programa i svima nazočnima na organizaciji ove svečanosti, a organizatori su mu u znak zahvalnosti darovali sliku koju je naslikao đurđevački slikar, član Udruge „Peski-Art Đurđevac“ Đuro Škurdija.

U kulturno umjetničkom dijelu programa nastupili su učenici Gimnazije dr. Ivana Kranjčeva iz Đurđevca Marko Vranić i Antonio Vrbančić recitacijama stihova Frana Galovića, a recitacijama na kajkavskom prisutne je oduševio Matija Vogrinčić. Marica Hasan prezentirala je svoje dvije pjesme posvećene generalu Markaču, a u glazbenom dijelu programa nastupili su Udruga cimbalista Hrvatske i tamburaški orkestar KUD-a „Juraj Lončarić“ iz Hrženice iz općine Sveti Đurđ.