„Odgovorna zelena destinacija – Europska Amazona“ – zajedničko i integrirano rješenje za održivi turizam

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Projektni partneri s područja prekograničnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav (MDD) iz 12 zaštićenih područja u pet država na tri rijeke udružili su snage u srpnju 2020. godine na projektu koji je financirala Europska unija, „Odgovorna zelena destinacija – Europska Amazona“. Ta mreža povezuje visokokvalificirane pojedince i sposobne organizacije, formirajući poboljšano okruženje koje omogućuje funkcioniranje prekogranične destinacije „Europska Amazona“, radi implementacije zajedničke strategije, ponude visokokvalitetnih usluga međunarodnim posjetiteljima i zelenih radnih mjesta s velikom dodanom vrijednošću za stanovnike u degradiranim, većinom ruralnim područjima.

Svrha projekta „Europska Amazona“ je nadograditi biciklističku rutu „Europska Amazona“ i pretvoriti područje u uistinu odgovornu destinaciju razvojem zajedničkih strategija, IT rješenja i interakcija učenja na znatno višoj razini destinacije. „Europska Amazona“ dovest će mogućnosti održivog razvoja za upravljanje raznolikom prirodnom i kulturnom baštinom te resursima s lokalne na prekograničnu razinu, uz istovremeno omogućavanje jedinstvenih iskustava za međunarodne posjetitelje. Destinacija „Europska Amazona“ bit će zajedničko i integrirano rješenje za održivi turizam, uključujući model utjecaja turizma na zelenu destinaciju, koji kombinira društvene i tehnološke inovacije, zajednički model strategije i upravljanja za destinaciju, zajedničke vodeće turističke proizvode koji povezuju vrhunska iskustva na rijekama: riječna ruta, planinarske rute, iskustva „Europske Amazone“, validaciju modela na dva prekogranična pilot područja i obuku dionika za odgovornu zelenu destinaciju.

Predstavnici partnera, regija i institucija susreli su se na online javnoj početnoj konferenciji, koju je otvorila glavna izvršna direktorica glavnog partnera Iskrive, Instituta za razvoj lokalnih potencijala, Urška Dolinar, i predstavila odgovornu zelenu destinaciju „Europska Amazona“. Nakon konferencije, pet gostujućih govornika predstavilo je najzanimljivije atrakcije i iskustva u području prekograničnog rezervata biosfere MDD nakon koronavirusa. Dr. Wolfgang Weber iz Geosys Wirtschafts- und Regionalentwicklungs Gmbh (Austrija) predstavio je dobre prakse i statistiku iz različitih regija Štajerske s fokusom na Thermen- & Vulkanland Steirmark. Helga Lukač iz Razvojnog centra Murska Sobota (Slovenija) opisala je EXPANO paviljon, regionalni promocijski centar koji se nalazi u blizini Sobotskog jezera i predstavlja ulaganje u ostvarivanje turističkog, ekonomskog, kulturnog i sportskog potencijala regije Pomurje. Miran Bojanić Morandini iz Turističke zajednice Varaždinske županije (Hrvatska) predstavio je inovativne vikendice s pričom kao uspješan primjer razvoja kontinentalnog turizma. Gábor Benovics iz Helian NaTour Ltd. (Mađarska) predstavio je dobre turističke prakse na području „Europske Amazone“, aktivni turizam i ekoturizam, biciklističke ture i ture kanuima. Dr. sc. Vladimir Marković sa Sveučilišta u Apatinu (Srbija) predstavio je posebni rezervat prirode „Gornje Podunavlje“ u općini Apatin, koji uključuje niz meandara, pritoka i kanala.

 

Projektni partneri:

– Iskriva, Institut za razvoj lokalnih potencijala

– Arctur Ltd.

– Općina Velika Polana

– West Pannon Regional and Economic Development Public Nonprofit Ltd.

– CROST Regional Development Nonprofit Ltd.

– Turistička zajednica Međimurske županije

– Osječko-baranjska županija

– Udruga za zaštitu prirode i okoliša Zeleni Osijek

– Koprivničko-križevačka županija

– Varaždinska županija

– Trail Angels GmbH

– 8Cities

– Općina Apatin

– Grad Sombor

Povezani partneri

– Ministarstvo turizma, Hrvatska

– Centar za razvoj ekoturizma, Mađarska

– World Wide Fund for Nature Austria – WWF Austrija

– Vlada Zalske županije

– Vlada Šomođske županije

– Vlada Baranjske županije

– Turistička zajednica Virovitičko-podravske županije

– Turistička zajednica Osječko-baranjske županije

– Turistička zajednica Varaždinske županije

– Javna ustanova Park prirode Kopački rit

– Slovenska nacionalna komisija za UNESCO

– Slovenska turistička zajednica

– Turistički savez Slovenije

– Thermenland Süd- & Oststeiermark Marketing GmbH

– Turistička zajednica područja Središnja Podravina

Projekt Odgovorna zelena destinacija „Europska Amazona“ sufinanciran je kroz Program transnacionalne suradnje Dunav Europske unije (fondovi ERDF i IPA). Projekt je započet 1. srpnja 2020. i trajat će do 31. prosinca 2022. Ukupni budžet projekta iznosi 2.411.290,00 EUR i dijeli ga 14 punopravnih partnera.

Projektni tim “Europska Amazona”