Na Kolegiju gradonačelnika i načelnika sa županom raspravljalo se o aktualnim zakonskim obvezama JLS-a

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

U prostorijama Županijske uprave u četvrtak, 18. listopada održana je druga sjednica Kolegija gradonačelnika i općinskih načelnika s područja Koprivničko-križevačke županije, koju je sazvao župan Darko Koren, a prisustvovali su joj i zamjenici župana Darko Sobota i Ratimir Ljubić, predsjednik Županijske skupštine Željko Pintar, pročelnici županijskih upravnih tijela i ravnatelji županijskih ustanova.

Kolegij je otvorio župan koji je zahvalio predstavnicima jedinica lokalne samouprave na dosadašnjoj konstruktivnoj suradnji i sudjelovanju u Kolegiju, kao i na svim upućenim inicijativama.

Prva točka odnosila se na uređenje imovinsko-pravnih odnosa jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave temeljem Zakona o upravljanju državnom imovinom, a prezentaciju okupljenima održala je pročelnica Upravnog odjela za poslove Županijske skupštine i pravne poslove Marina Horvat. Kao što je najavio ministar državne imovine Goran Marić prilikom svog posjeta Županijskoj upravi, novi Zakon o upravljanju državnom imovinom, koji je stupio na snagu u lipnju ove godine, sadržava novine kojima se nastoji pomoći jedinicama lokalne samouprave da brže i jednostavnije steknu određeno pravo (vlasništvo, građenje ili služnost) na nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske. Obzirom na to da je Županija zaprimila upite glede primjene pojedinih odredbi Zakona, jedinicama lokalne samouprave uputila je dopis u kojemu su sadržane upute i informacije oko načina stjecanja spomenutih prava, a također je zatražila očitovanje svih školskih i drugih ustanova kojima je osnivač o neriješenim imovinsko-pravnim odnosima vezanim uz državnu imovinu. Na Kolegiju su još jednom predstavljene odredbe Zakona te su predstavnici jedinica lokalne samouprave pozvani na rješavanje imovinsko-pravnih odnosa na svom području.

Sljedeća točka bile su informacije o provedbi članka 101. stavka 5. Zakona o poljoprivrednom zemljištu koji se odnosi na programe raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu RH, koje je predstavio pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, komunalne djelatnosti i poljoprivredu Marijan Štimac. Programi raspolaganja državnim poljoprivrednim zemljištem u jedinicama lokalne samouprave obuhvaćaju ukupno 5.705 ha na području Županije, a sedam jedinica lokalne samouprave donijelo je programe u zakonskom roku te su izdana pozitivna mišljenja Županije. Do kolovoza ove godine izrađeno je i predano Ministarstvu deset programa, za dva su dobivene suglasnosti, a očekuje suglasnost i za ostale. Također, sedam programa trenutno se nalazi u različitim fazama prikupljanja dokumentacije, a sukladno Zakonu, programe izrađuju jedinice lokalne samouprave ili ugovorni partner, zatim se šalje se na suglasnost u Upravni odjel te se nakon primljene suglasnosti program objavljuje u Službenom glasniku. Pročelnik Štimac najavio je kako će uskoro biti održan sastanak u Ministarstvu te kako je Županija na raspolaganju jedinicama lokalne samouprave za svu potrebnu pomoć.

Pročelnik Štimac članovima Kolegija pojasnio je i koje pripremne radnje trebaju obaviti u sklopu projekta kastracije pasa u romskim naseljima, a sukladno novom Zakonu o zaštiti životinja. Sve jedinice lokalne samouprave bile su dužne  provesti potpunu kontrolu mikročipiranja pasa, a Zakon im je također dao ovlasti propisivanja trajne sterilizacije kao učinkovite metode kontroliranja populacije kućnih ljubimaca, što je potrebno uvrstiti u gradske, odnosno općinske odluke. Ujedno je zamolio okupljene da kao pripremu za izradu Akcijskog plana dostave broj naselja, osoba i mirkočipiranih pasa na svom području, kako bi se moglo što prije zatražiti financiranje resornog Ministarstva.

Zatim je član HGSS stanice Koprivnice Danijel Petrović predstavio rad i ulogu HGSS-a kroz prezentaciju „HGSS – sigurnost i poluga razvoja“. Uz pojašnjenje ustroja i javnih ovlasti, na Kolegiju je rečeno kako sukladno dosadašnjim podacima i Procjeni opasnosti na teritorijalnom području Koprivničko-križevačke županije, provedenim intervencijama, akcijama spašavanja i potražnim akcijama, postoji evidentna potreba za nastavkom djelovanja i daljnjeg jačanja HGSS-a. Načelnici općina izrazili su zadovoljstvo suradnjom s HGSS, kao i želju za nastavkom i proširivanjem te suradnje u obliku organizacije vježbi spašavanja. Na kraju je zaključeno kako HGSS zajedničkim djelovanjem u zajednici stvara polugu razvoja koja direktno utječe na povećanje sigurnosti, gospodarskog rasta te jačanje lokalne i regionalne uprave i samouprave.

Posljednja točka dnevnog reda odnosila se na postupak ozakonjenja nezakonito izgrađenih zgrada i naplatu naknade za zadržavanje koja je u nadležnosti jedinica lokalne samouprave, a tom je prilikom pročelnik Upravnog odjela za prostorno uređenje, gradnju, zaštitu okoliša i zaštitu prirode Damir Petričević skrenuo pažnju okupljenima da redovito dostavljaju potvrde o plaćenim naknadama, odnosno da se izvrše naplate istih, jer bez dostavljene nisu u mogućnosti završiti postupak izdavanja rješenja o izvedenom stanju.

Kolegij je bio prilika za razmjenu iskustava načelnika i gradonačelnika, koji su se i na ovoj sjednici aktivno uključili u raspravu sa svojim prijedlozima.

Služba ureda župana