Ljubitelji slastica okupili se na 3. Virovskoj prkačijadi

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Međunarodni festival izvornih kolača – 3. Virovska Prkačijada i ove je godine okupio brojne posjetitelje i ljubitelje slastica koji su uživali u bogatom dvodnevnom programu ispunjenom maštovitim radionicama, natjecanjima, druženjem i zabavom.

Proslava Njegovog veličanstva prkača započela je 11. svibnja u Dječjem vrtiću „Zrno“ i Osnovnoj školi prof. Franje Viktora Šignjara, uz kulinarski show legendarnog majstora kuhinje Steve Karapandže i vrsnih promotora kulinarstva Podravke, a središnje događanje održano je u subotu, 12. svibnja na centralnom trgu u Virju, pod vodstvom Branka Uvodića. Tamo su se, uz brojne posjetitelje koji su uživali u ukusnim domaćim prkačima, okupila i najveća domaća i svjetska slastičarska imena iz Velike Britanije, Rusije, SAD-a, Malte, Armenije, Albanije i Bosne i Hercegovine.

Eminentni slastičari prikazali su umjetnost izrade tradicijskih kolačića iz svojih zemalja što je oduševilo okupljene, a ova manifestacija zamišljena je kao smotra domaćih prkača koja, pored edukativnih sadržaja, ima i natjecateljski karakter, s ciljem očuvanja običaja pečenja starinskih kolača i izvornih recepata. Domaće snage branile su brojne udruge žena s područja Koprivničko-križevačke županije, a o njihovim su delicijama sudili predsjednik Stručno-organizacijskog povjerenstva Dražen Đurišević, predsjednica Saveza slastičara Hrvatske i članica Nadzornog odbora WACS-a Dragica Lukin te ostali članovi Marija Bošnjak, Mimoza Bala, Branko Ognjenović i Branko Žufika. Priznanje za najbolju plata prkača dobilo je Društvo žena Virje, druga je bila udruga „Rozine“ iz Koprivnice, a treća Udruga žena „Kalnovičice“. Najbolji prkač izradila je Udruga žena Novigrad Podravski, druga je bila Udruga žena Herešin, a treća Udruga „Napredna žena“ Babotok.

Povelje o suradnji potpisali su Općina Virje, Savez kuhara Malte, organizacija Taste of peace i Udruga Renato, a hrvatski carving reprezentativci Dražen Šafar, Marija Bošnjak i Ivan Đukić te podravski umjetnici u carvingu Zlatko Sedlanić, Ksenija Sedlanić i Ivan Marčinko pokazali su kako nastaju vrhunske kreacije od voća i povrća.

Obzirom na to da je Koprivničko-križevačka županija jedan od pokrovitelja, Prkačijadu su posjetili i župan Darko Koren, zamjenik župana Ratimir Ljubić, predsjednik Županijske skupštine Željko Pintar i saborski zastupnik Damir Felak, a župan Koren je tom prilikom poručio: „Prkač je naš autohtoni podravski proizvod i mislim da je oduševio sve pristupne. Danas su ovdje i svjetski slastičari, potpisani su i važni sporazumi o suradnji, a posebno nas raduje što ima mnogo posjetitelja. Potrebno je naglasiti da, kada uzmemo u kontekst veličinu mjesta, Prkačijada je zasigurno jedna od značajnijih turističkih manifestacija u Županiji i možemo čestitati svima koji su uključeni u organizaciju.

Predstavnik glavnog organizatora, načelnik Općine Virje Mirko Perok, izrazio je zadovoljstvo manifestacijom te kazao kako je Prkačijada izuzetno važna za očuvanje tradicije naših starih: „Virje je vrlo bogato tradicijom i kulturom i ovako želimo sačuvati pečenje prkača, odnosno suhih kolača. Uspjeli smo napraviti turistički proizvod koji ćemo i nadalje prezentirati posjetiteljima.“

Predsjednik Stručno-organizacijskog odbora Dražen Đurišević smatra kako su prkači privukli i nešto mlađu publiku: „Krenulo je s idejom da potaknemo žene na pripremu kolača kakvi su se nekad pripremali, a sada vidimo kako su se uključili i mladi već od vrtića, što je fantastično.

Svoje oduševljenje manifestacijom svjetskog karaktera izrazio je i župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar, naglasivši važnost promocije tradicije, te je dodao kako postoji mogućnost suradnje između dvije županije po pitanju sličnih događanja. Zajedno sa županom Korenom i suradnicima obišao je izlagače prostore i degustirao podravske slastice.

Visoki pokrovitelj 3. Virovske prkačijade bili su Ministarstvo turizma i svjetska organizacija Taste od peace, pokrovitelji Ministarstvo gospodarstva, Hrvatska turistička zajednica i Koprivničko-križevačka županija, županijska Turistička zajednica, Turistička zajednica područja Središnja Podravina te stručni pokrovitelji Hrvatski kulinarski savez i Savez slastičara Hrvatske. Suorganizatori su bili Osnovna škola prof. Franje Viktora Šignjara Virje, Dječji vrtić „Zrno“ Virje, Društvo žena Virje i obitelj Dragutina Šklebara, dok su glavni sponzori bili Podravka d.d. i Dergez d.o.o.

U večernjem programu nastupili su Miroslav Škoro i tamburaški sastavi „Dangube“ i „Čivije“, Franjo Barić i konačari, „Podravski mužikaši i HPD „Ferdo Rusan“, a za vrijeme trajanja Prkačijade u Narodnoj knjižnici u Virju predstavljena je izložba „Živo vrelo tradicije“ na kojoj su izloženi ručni radovi članica Društva žena Virje.

Služba ureda župana