Tematska sjednica Povjerenstva za ravnopravnost spolova

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Županijsko Povjerenstvo za ravnopravnost spolova je na inicijativu predsjednice Verice Rupčić održalo tematsku sjednicu s temom problematike obiteljskog nasilja s prijedlozima iznalaženja rješenja za otvaranje skloništa za žrtve obiteljskog nasilja. Sjednici su prisustvovale predstavnice institucija, koje se u svom radu bave ovom problematikom. Predsjednica je podsjetila na kronologiju osnivanja skloništa za žrtve obiteljskog nasilja kojega je iniciralo i ostvarilo PZRS po jedinstvenom modelu specijaliziranog udomiteljstva, a koje je ukinuto zbog izmjene Zakona o udomiteljstvu. U konstruktivnoj raspravi su pored članica i članova PZRS sudjelovale: predsjednica Udruge Hera Marina Švagelj Jažić, ravnateljica CZSS Đurđevac Katarina Birta, predstavnica Policijske uprave Koprivničko-križevačke, policijska službenica za maloljetničku delikvenciju u Službi krim-policije Valerija Golubić, psihologinja koprivničkog CZSS Renata Glavica te pročelnica Upravnog odjela za zdravstveno-socijalne djelatnosti Željka Koluder Vlahinja. Uz dogovor da će se sjednice s ovom temom održavati u kontinuitetu sve dok se ponovno ne osnuje sklonište za žrtve obiteljskog nasilja te da će se ubuduće odazvati svi pozvani, doneseni su zaključci:

  1. Povjerenstvo je, uz podršku svih prisutnih predstavnica institucija, zaključilo da je evidentna potreba skloništa za žrtve obiteljskog nasilja – Sigurne kuće na području naše Županije čemu u prilog govore podaci svih institucija o broju žrtava obiteljskog nasilja.
  2. PZRS apelira na sve jedinice lokalne i područne samouprave da se aktivno uključe u pronalaženje modaliteta skloništa za žrtve obiteljskog nasilja (prijedlog adekvatnog prostora i sufinanciranje).
  3. U Proračunu Koprivničko-križevačke županije osigurati sredstva za funkcioniranje Sigurne kuće (skloništa za žrtve obiteljskog nasilja).
  4. Tražiti aktivno uključivanje svih mjerodavnih institucija u svrhu pronalaska najboljeg rješenja za rad Sigurne kuće.
  5. Ukoliko će zakonodavac mijenjati Zakon o udomiteljstvu, traži se ponovno uvrštavanje pojma „žrtve obiteljskog nasilja“ u kategoriju specijaliziranog udomiteljstva.
  6. Budući da je zakonodavac predvidio osnivanje skloništa u institucionalnom obliku, do sada nije prihvaćen apel PZRS da se na taj način problem riješi. U okviru naputka da nositelj projekta budu udruge civilnog društva, predlaže se da u našoj županiji nositelj bude Udruga HERA, koja se aktivno bavi problematikom nasilja. Nužno je aktivno uključivanje županijskog Upravnog odjela za zdravstveno-socijalne djelatnosti te svih triju CZSS, kao i Povjerenstva za ravnopravnost spolova Koprivničko-križevačke županije kao partnera.
  7. Slijedom objave otvorenog poziva za dostavu projektnih prijedloga (bespovratna sredstva) „Širenje mreže socijalnih usluga u zajednici – faza 3“ za financijsku potporu iz Europskog socijalnog fonda, preporuka je da se zatraži podrška i pomoć od nadležnog Upravnog odjela za međunarodnu suradnju u Županiji u apliciranju na ovaj projekt za dobivanje sredstava za rad Sigurne kuće. U okviru Strukturnih investicijskih fondova ovim programom dodjele bespovratnih sredstava podržati će se projekti kojima će se nastaviti razvoj socijalnih usluga u lokalnim zajednicama namijenjenih skupinama u nepovoljnom položaju: osobama s invaliditetom, liječenim ovisnicima, beskućnicima, žrtvama obiteljskog nasilja i sličnih kategorija.

Predsjednica Povjerenstva:
Verica Rupčić