Održan stručni skup za nastavnike biologije i kemije osnovnih škola Koprivničko-križevačke županije
U četvrtak 27. studenog 2014. godine Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije u suradnji s voditeljem Županijskog stručnog vijeća nastavnika biologije i kemije osnovnih škola Koprivničko-križevačke županije prof. Miroslavom Kanisekom organizirala je stručni skup na kojem su sudjelovali nastavnici biologije i kemije svih iz osnovnih škola u Koprivničko-križevačkoj županiji. Skup je održan u zgradi sjedišta Javne ustanove na Florijanskom trgu u Koprivnici, a na njemu je sudjelovalo tridesetak učesnika, nastavnika biologije i kemije iz osnovnih škola u Koprivničko-križevačkoj županiji. Na početku skupa sve sudionike skupa prigodnim riječima pozdravio je zamjenik župana prof. Ivan Pal. Pohvalio je dobru i konstantnu suradnju škola s Koprivničko-križevačkom županijom i njenom Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, te naglasio da je svaka takva zajednička suradnja rezultatirala proširenjem suradnje i novim zajedničkim aktivnostima i projektima.
Na skupu je mr.sc. Miljenko Županić iz Hrvatskog Šumarskog instituta, Centra za urbane i privatne šume iz Varaždina predstavio projekt „Unošenje zavičajnih vrsta drveća i voćkarica u šumski ekosustav privatnih šuma na području Koprivničko-križevačke županije‟. To je trogodišnji projekt koji provodi Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije u suradnji s Hrvatskim Šumarskim institutom, Centrom za urbane i privatne šume iz Varaždina. U okviru projekta biti će održana brojna predavanja za dionike koji mogu pridonijeti očuvanju zavičajnih vrsta drveća i voćkarica. Osim u privatne šume po nekoliko sadnica tih vrsta drveća namjerava se podijeliti svim zainteresiranim školama da ih one sa svojim učenicima posade u školska dvorišta ili neke druge školske površine po vlastitom izboru. U okviru tog predavanja ukazano je na važnost očuvanja spomenutih vrsta kao važnog čimbenika za očuvanje bioraznolikosti. Sudionicima skupa prezentiran je pravilan način sadnje spomenutih sadnica, te su upoznati s najoptimalnijim razdobljem za njihovu sadnju.
Ravnateljica Javne ustanove za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županijeŽeljka Kolar, predstavila je dva započeta projekta u kojem sudjeluje Javna ustanova i to projekt „Tri rijeke = jedan cilj‟ i projekt „Tjedan prirodoslovlja Đurđevački peski‟. Na prezentaciji je poseban naglasak dan na one projektne aktivnosti koje u idućoj godini predviđaju suradnju sa školama u Koprivničko-križevačkoj županiji i to u okviru prigodnih predavanja, prezentacija te terenske nastave. Prezentaciju pod nazivom „Kontinentalna listopadna šuma i zaštita prirode‟ predstavila je Tanja Maltar Okun, dipl. ing. biologije. Nakon te prezentacije održana je prigodna radionica koja je poslužila kao mogući primjer provjere naučenog u razredu s mogućnošću primjene na terenskoj nastavi.
Radionica je završila prezentacijom u kojoj je profesor Miroslav Kanisek, prezentirao mogućnost primjene „Powerpointa u nastavi kemije‟.
Nakon pitanja vezanih za prezentirane teme donesen je zaključak da će sve prezentirane teme služiti kao poticaj za nove aktivnosti, a i još više proširiti suradnju škola s Javnom ustanovom za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode na području Koprivničko-križevačke županije.
Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode
na području Koprivničko-križevačke županije