Na natječaj prekogranične suradnje Mađarska – Hrvatska 2014.-2020. prijavljeno 11 projekata vrijednosti 8,6 milijuna eura

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Povodom obilježavanja Europskog tjedna i Dana otvorenih vrata EU projekata, koje će Županija obilježiti u razdoblju od 9. do 19. svibnja Tjednom EU fondova Koprivničko-križevačke županije, u prostorima Županijske uprave u utorak, 7. svibnja održana je konferencija za medije. Glavna tema konferencije za medije bili su prijavljeni projekti na 2. po redu natječaj INTERREG V-A u okviru Programa prekogranične suradnje Mađarska-Hrvatska 2014.-2020., a bila je to prilika i za osvrt na ostale projekte financirane EU sredstvima koji se provode na području Županije.

Domaćin konferencije bio je župan Darko Koren, sa zamjenicima Darkom Sobotom i Ratimirom Ljubićem, a kao što je naglasio, na konferenciji se željelo dati priliku načelnicima općina i ravnateljima ustanova da predstave projekte u kojima sudjeluju. Također je dodao kako je na razini Županije „u provedbi 25 projekata vrijednih preko 300 milijuna kuna“ te istaknuo kako su upravo „općine napravile velik iskorak u povlačenju EU sredstava, u čemu PORA Regionalna razvojna agencija ima značajnu ulogu kao regionalni koordinator“. Samo u prošloj godini PORA je pružila stručnu i savjetodavnu pomoć u pripremi i provedbi ukupno 82 EU projekta vrijednosti 509,7 milijuna kuna.

Od najznačajnijih projekata spomenuo bih POZDRAV koji ima za cilj poboljšanje primarne zdravstvene zaštite u Županiji, gdje smo 8 milijuna kuna uložili u infrastrukturu u Domu zdravlja i općinama te nabavu medicine opreme, dok smo preko projekta „Prilika za sve 3“, u partnerstvu sa 17 osnovnih i 6 srednjih škola i PORA-om, pružili stručnu podršku za 66 učenika s teškoćama u razvoju, projekt „Svi u školi, svi pri stolu 3“ kojim su osigurani školski obroci za 1334 učenika i vrijedan je 1,3 milijuna kuna. Još bih spomenuo projekt „Izgradnja, rekonstrukcija i opremanje dnevnih bolnica u Općoj bolnici „Dr. Tomislav Bardek” u Koprivnici” i energetske obnove školskih zgrada u Virju i Drnju. Također treba izdvojiti i projekte prijavljene na INTERREG natječaj, to je njih 11 vrijednosti 8,6 milijuna eura, a od prijavitelja s hrvatske strane to su općine Legrad, Gola, Virje, Drnje i Koprivnički Ivanec, županijska Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, srednje i osnovne škole, vrtići, županijska Turistička zajednica“, pojasnio je župan.

Ravnateljica PORA-e Regionalne razvojne agencije Melita Birčić kazala je kako su protekla tri mjeseca radili na natječaju Programa prekogranične suradnje Mađarska Hrvatska, koji je trajao do 3. svibnja, a sukladno ulozi Zakonu o regionalnom razvoju i ulozi PORA-e kao regionalnog koordinatora, jedinicama lokalne samouprave i institucijama pružena je stručna pomoć u pripremi projekata.

Mi smo održali niz sastanaka i radionica s predstavnicima jedinica lokalne samouprave i institucija te smo stručno pomogli u pripremi ukupno 11 projekata, kao što je spomenuo župan, od čega je osam jedinica lokalne samouprave. Od tih projekata važno je naglasiti da su njih pet infrastrukturni projekti, a gotovo 40% od ukupnog iznosa odnosi se na infrastrukturu i opremu za hrvatske partnere. Kada govorimo o prioritetima koji su se iz natječaja financirali tada moramo reći da na turističke atrakcije ide 7,1 milijuna ili pet projekata, u području obrazovanja kandidirano je četiri projekta, a na tematsku suradnju kandidirana su dva projekta. Ova ulaganja u infrastrukturu svakako su velik iskorak za sve nas.“, dodala je ravnateljica Birčić te ukratko opisala projekte, napomenuvši kako ih je 157 prijavljeno na natječaju s hrvatske i mađarske strane. Osim ulaganja u infrastrukturu i opremu, u planu su i edukacije, suradnja dionika s obje strane, a sve s ciljem razvoja prijateljstva i prekogranične suradnje, što će biti temelj za nove projekte koji će se u budućnosti kandidirati na EU natječaje. Za buduću perspektivu teritorijalna suradnja trebala bi biti još izdašnija u financijskom smislu, a ravnateljica Birčić zahvalila je svim partnerima, a posebno načelnicima, koji su ukazali povjerenje PORA-i  te zaželjela uspješnu realizaciju aktivnosti.

Načelnik Općine Virje Mirko Perok osvrnuo se na dva projekta prekogranične suradnje, s time da je jedan prijavila Općina, a drugi se odnosi na Dječji vrtić „Zrno“: „Teme prvog projekta su turizam i gastronomija, a obzirom da Virje ima dvije značajne manifestacije – Virovsku prkačijadu i Martinjske dane, preko ovog projekta planiramo se opremiti i pomoći našim udrugama koje sudjeluju u ovim manifestacijama. Dio koji se odnosi na Općinu je 165.000 eura, a u drugom projektu na vrtić otpada 109.000 eura. U sklopu vrtića imamo sportsku dvoranu koju ćemo opremiti svim potrebnim spravama, a u planu je nabaviti i vanjsko multifunkcionalno dječje igralište. Izuzetno smo zadovoljni suradnjom s PORA-om, a osim spomenutih planova, provodimo još tri EU projekta koji su vrijedni preko 10 milijuna kuna.“

Načelnik Općine Legrad Ivan Sabolić također je zahvalio PORA-i što je jedinice lokalne samouprave prepoznala kao vrijedne partnere koji mogu realizirati ove projekte te istaknuo: „Hvala PORA-i što nam je napisala projekte, koje mi sami, sa svojim administrativnim kapacitetima, ne bi mogli. Spomenuta su dva projekta Općine, mi smo na kraju prijavili tri projekta, a riječ je o povezivanju turističkih atrakcija rijeka Mure i Drave te jezera Šoderica, što su sigurno jedni od većih turističkih potencijala Županije. U prvom projektu partneri su nam županijska Turistička zajednica i Općina Drnje te Grad Zalakaros, na Općinu otpada 400.000 eura, a radi se o izgradnji vodenog dječjeg igrališta na Šoderici i nabavi mobilnih sauna. Drugi projekt je izgradnja biciklističkih staza, gdje ćemo za Općinu dobiti 421.000 eura. Dosad smo jedina Općina koja je dobila sredstva i to dvaput iz prekogranične suradnje. Očekujemo da nam ovi projekti prođu, trenutno ih imamo u provedbi 11 EU projekata.“

Na konferenciji se obratio i načelnik Općine Drnje Petar Dombaj te dodao: „Zahvale svima na suradnji, kad kažu da nikad nije lakše do europskog novca, to nije u potpunosti istina jer iako ima puno natječaja, no još je više mukotrpnog rada, utrke s vremenom i napora da bi se realiziralo sve ono što želimo. Bez PORA-e realizacija nijednog projekta ne bi bila moguća i mi smo svjesni toga. Na nagovor PORA-e i Općine Legrad ušli smo s njima u suradnju kao partner u projektu Playful water i dobili 220.000 eura za Općinu, a u centru Drnja planiramo izgraditi vodenu atrakciju namijenjenu najmlađima i raditi na turističkim potencijalima. Svaka je općina jedinstvena u različitosti, kao što kaže geslo Europske unije, i svima želim da imamo isti cilj, da se svi razvijamo i da budemo ogledni primjer u suradnji sa Županijom na razini Hrvatske.“

Hlebine su u suradnji s PORA-om i Županijom prijavile naš najveći projekt dosad, projekt CoolTour Drava vrijedan 1,6 milijuna eura, s time da se na naš dio odnosi 906.000 eura. To je dio sredstava koja su potreba za rekonstrukciju i nadogradnju hlebinske Galerije koja je ušla u prvu fazu rekonstrukcije, i objekt je koji predstavlja kulturnu baštinu Hlebina i Hrvatske i brend naivne umjetnosti. Ovo nam je peti projekt u ovoj godini, a s PORA-om smo ih dosad ostvarili desetak. Najveći cilj nam je unaprjeđenje turističke infrastrukture i vraćanje turizma u zlatno doba. Zahvaljujem Županiji koja nam je nositelj u projektu jer mi ne možemo predfinancirati projekt iz našeg proračuna i hvala svima koji su nam pomogli u tome, a posebno PORA-i na uspješnoj dosadašnjoj suradnji.“, istaknula je načelnica Općine Hlebine Božica Trnski.

Načelnik Općine Gola Stjepan Milinković govorio je o adaptaciji i prenamjeni starog župnog dvora u posjetiteljski ekološki centar te dodao: „Koristim priliku da zahvalim na stručnosti i suradnji PORA-i i Županijskim službama, zadovoljstvo nam je što smo dio zajedništva i što zajedno radimo i stvaramo. Svjedoci smo tome koliko je to truda, napora i posla, a projektom koji smo prijavili želimo aktivirati naše turističke potencijale. Prepoznatljivi smo po očuvanju prirode, a naš župni dvor je reprezentativan objekt i želimo napraviti mjesto na koje bi dolazili mladi.“

Ravnatelj Strukovne škole Đurđevac Darko Špoljar također je zahvalio PORA-i što je odradila logistiku za njihov projekt i osmislila ga na najbolji mogući način te pojasnio: „Mi smo dosta jaki u obrazovanju, idemo prema robotici i mehatronici, a prepoznali su nas i u projektu Centra kompetencije. Ovim projektom učenike ćemo upoznati s mogućnostima obrazovanja i zapošljavanja u modernim tehnologijama, a nastavnicima omogućiti stručno usavršavanje. Kroz projekt pomoći ćemo da se STEM tehnologija robotike i mehatronike prikažu mlađim generacijama, provodit ćemo i kampove te izraditi kurikulume i ulagati u opremu. Budžet je 236.000 eura, od toga 91.000 otpada na školu Đurđevac, te još jednom zahvaljujem svima na suradnji.“

Konferenciji je prisustvovala i pomoćnica direktora županijske Turističke zajednice Kristina Sočev, budući da Zajednica također ima dva prijavljena projekta, kao i Javna ustanova za upravljanje zaštićenim dijelovima prirode, u ime koje je bila prisutna ravnateljica Željka Kolar. U sklopu projekta coop MDD Javne ustanove najavljeno je otvaranje Riječne škole u Županiji koja se nalazi blizu ušća Mure u Dravu i to 22. svibnja, povodom Dana zaštite prirode i bioraznolikosti.

Za kraj konferencije, pročelnica Službe ureda župana Melita Ivančić najavila je Tjedan EU fondova Koprivničko-križevačke županija koji će se održati od 9. do 19. svibnja, a nositelji su Županija i PORA, uz podršku Grada Koprivnice, Hrvatske gospodarske komore Županijske komore Koprivnica i županijske Obrtničke komore. Događanje je planirano kao tjedan edukacija, otvorenih vrata institucija, predavanja i konferencija, a naglasak je stavljen na prezentaciju EU projekata s područja Županije koja će se održati 16. svibnja na Zrinskom trgu u Koprivnici.

Služba ureda župana