Evaluacija projekta „Terapijskim jahanjem do osmijeha djece“ – projekt nastavljamo i u 2018. godini

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

U Udruzi za terapijsko jahanje Osmijeh završena je evaluacija projekta Terapijskim jahanjem do osmijeha djece koji se provodio u 2017. godini. Provedbu projekta vrednovali su stručnjaci, djeca i roditelji te volonteri.

U 2017. godini u projektu je sudjelovalo 21 dijete s teškoćama u razvoju/ osoba s invaliditetom i 13 volontera.

Projekt je financiran od humanitarnih akcija, donacija građana i pravnih osoba te odobrenim sredstvima putem natječaja za udruge od Grada Koprivnice. Nezaobilazna podrška projektu i Osmijehu je i Udruga volontera Podravke – PULS koja je kupila konja za terapijsko jahanje i kao partnerska udruga sudjelovala u provedbi projekta u 2017. godini.

UTJECAJ TERAPIJSKOG JAHANJA NA KORISNIKE

Terapijama na konju potaknut je rad neurološkog i lokomotornog sustava, ojačana je skeletna muskulatura i poboljšane su kretnje ruku, nogu, držanje glave te je ojačan trup i držanje tijela. Pojedina djeca na početku projekta nisu bila samostalna na konju radi svojih poteškoća u razvoju dok su po završetku projekta u 2017. godini sva djeca bila osposobljena sjediti sama u sedlu i uz voditelja i postrane pomagače šetati na konju.

Poboljšanje psihičkog stanja rezultiralo je lakšim prihvaćanjem okoline. Djeca su se susretala s novim i različitim situacijama te doživljajima kao što je upoznavanje i pristup konjima, ali i drugim životinjama poput pasa i mačaka.

Potaknuta su na nova razmišljanja i usvajanje novih vještina i znanja kroz promatranje drugih sudionika sportskih aktivnosti (treneri, jahači, sportaši).

Provođenjem terapija, djeca su razvijala strpljenje i samokontrolu: prihvaćaju završetak terapije, smiruju se za vrijeme terapije, strpljivo čekaju na terapiju.

Uzbuđenje kod djece uočavalo se na početku terapije, a zadovoljstvo tijekom i po završetku terapije.

Dolascima na terapije djeca su razvijala nova poznanstva s posjetiteljima i sklopila prijateljstva s volonterima, voditeljima i asistentima te učvrstila več međusobno stečena. Nove situacije i iskustva pomogli su u razvoju emocionalne inteligencije i socijalizacije.

Jedan od važnih ostvarenih pozitivnih efekata je i razvoj poštovanja i ljubavi prema prirodi i životinjama.

Kontinuiranim radom:

  1. povećala se razina kvalitete života i cjelokupnog psihofizičkog stanja djece s teškoćama u razvoju iosoba s invaliditetom, aktivirajući niz pozitivnih učinaka (fizičkih, psiholoških, socijalnih i edukativnih).
  2. unaprijedila se dobra praksa volontiranja.
  3. provedeno je više od 400 terapija i odrađeno više od 500 volonterskih sati.

A ŠTO O PROGRAMU TERAPIJSKOG JAHANJA KAŽU VOLONTERI…

Alana: „Od kada sam se pridružila volonterima prije 2 godine, nisam ni slutila da će mi osmijeh djece i ljubaznost ostalih volontera toliko uljepšati život.“

Gordana: „Terapijsko jahanje je bilo dobro organizirano, stručno provedeno i imalo mnogo pozitivnih rezultata, a voloteri su dali svoj doprinos. Meni je bilo zadovoljstvo sudjelovati kao volonter i vidjeti poboljšanja kod djece na tjelesnom, emocionalnom i mentalnom planu.“

Katarina: „Iako sam uključena u projekt samo 4 mjeseca rekla bih da sam puno naučila, posebice kako se odnositi prema konju, ali i o tome koje su mogućnosti djece na konju. Dio korisnika poznajem iz nekih drugih programa i mogu primijetiti pozitivne učinke terapijskog jahanja. Bolje držanje, više samopouzdanja i sreća kad se samo spomene Camilla (terapijski konj) te samim time motivacija za odrađivanje zadanih zadataka. Smatram kako terapijsko jahanje ima svoju prednost u tome što se odvija na otvorenom, u prirodi bez obzira na godišnje doba jer razvija kod djece osjećaj potrebe za provođenjem vremena na svježem zraku. Također, na taj način uče uočavati promjene oko sebe što može pomoći kao korelacija za usvajanje i ponavljanje naučenog gradiva u školi.“

 

…I RODITELJI:

Martina: „Stručna i kvalitetna provedba terapija, s razumijevanjem za svako djete i njegove potrebe.“

Jelena: „S obzirom da Luka odbija bilo kakav oblik terapije, terapijsko jahanje mu je odlično, jako je sretan i zadovoljan i samim time puno bolje surađuje. Kratak je rok njegovog jahanja, ali ima pomaka jer je krenuo samostalno jahati. S obzirom na dijagnozu, svjesni smo da treba puno više vremena proći za dodatne pomake, stoga se veselimo daljnjoj suradnji!“

Vera: „Terapijsko jahanje je opustajuće, korisno za držanje, hod, prekrasna priroda okolo, organizatori i volonteri super.“

Emilija: „Svakako možemo reći da smo jako zadovoljni i sretni da imamo mogućnost terapijskog jahanja..“

Dijana: „Najbolja terapija.“

Nevenka: „Organizacija terapijskoga jahanja je vrhunski odrađena, obzirom na broj djece i na ograničeni broj terapijskog jahanja jer Udruga ima mogućnosti za jednog terapijskog konja. Petar obožava polaziti na terapijsko jahanje.“

Melita: „Terapijsko jahanje višestruko pomaže mom djetetu i trebalo bi se provoditi bez prekida jer se nakon duže provedbe znatno bolje vide poboljšanja dijetetovog zdravlja.“

Željka: „Terapijsko jahanje postalo je sastavni dio života mog djeteta, ono više nije samo potreba već navika i prekrasno prijateljstvo konja i malene djevojčice.“

Arijana: „Hvala svima koji se bore i rade za projekt terapijskog jahanja jer to je terapija u kojoj djeca stvarno uzivaju i kojoj se jako vesele.“

Gordana: „Terapijsko jahanje Udruge Osmijeh postalo nam je omiljena zabavna i terapijska aktivnost. Pozitivni učinci su brojni na svim razinama, poboljšavaju oslobađanje i odlučnost mog djeteta, jačaju divan osjećaj ponosa i kompetencije, utječu na kompletno fizičko i psihičko zdravlje i blagostanje, jednom rječju od neprocjenjive vrijednosti i važnosti za naš život.“

Ana Marija: „Nama i našem djetetu ste od velike pomoći i učinili ste puno za nju i nas same.“

Dražen: „Hvale vrijedan trud, dobro organizirano vrijeme na zadovoljstvo nas kao korisnika.“

Antonija: „Jedna smo od rijetkih i privilegiranih sredina u kojoj je djeci i roditeljima dostupan ovakav način rada s djecom s posebnim potrebama. Nadam se da će se ovaj program i dalje nastaviti te biti kao takav prepoznat i od strane lokalnih i regionalnih vlasti, uz čiju pomoć bi se mogla poboljšati kvaliteta i uvjeti rada udruge, jer članovi udruge daju sve od sebe da osiguraju financijska i druga materijalna sredstva za rad i funkcioniranje terapijskog jahanja. Također se trude isto omogućiti što većem broju djece, a da se istovremeno dodatno financijski ne opterećuje roditelje koji često za razne terapije i lijekove izdvajaju znatna novčana sredstva. Svim članovima udruge i svim volonterima, te ostalim uključenim osobama veliko hvala!“

Armelija: „To je nešto što svakom djetetu treba… Svjež zrak.. Druženje sa životinjama.. Kontakt s drugim ljudima ne samo s roditeljima… Pomaže im fizički i psihički …

Irena: „Terapijsko jahanje uvelike je pomoglo mome djetetu i dolaskom na terapije moje dijete je napredovalo i poboljšalo svoje motoričke sposobnosti i mogućnosti te držanje i stav tijela.“

ZAKLJUČNO

Suradnjom s Udrugom za osobe s intelektualnim teškoćama „Latice“ u provođenju terapija za njihove članove – djecu s teškoćama, u proteklom razdoblju, uočili smo potrebe takve djece za naše usluge te smo krenuli s provođenjem projekta „Terapijskim jahanjem do osmijeha djece“. Povratne informacije roditelja, česti upiti građana za terapije na konju te postojeća lista čekanja potvrdili su nam potrebu provođenja terapijskog jahanja.

Preporuke stručnjaka i rezultati terapije pomoću konja u 2017. godini, odnosno poboljšanje psihofizičkog stanja djece, ali i osobno zadovoljstvo djece i roditelja, potaknuli su nas da projekt  „Terapijskim jahanjem do osmijeha djece“ nastavimo i u 2018. godini.

Sretni smo jer možemo reći da od ožujka 2017. godine kontinuirano provodimo terapije za dvadesetak djece s teškoćama u razvoju/ osobe s invaliditetom.

Zahvaljujući kontinuiranom provođenju terapija na konju, usuđujemo se reći da je Udruga Osmijeh – terapijsko jahanje nesumnjivo postala jedna od vodećih organizacija koja kontinuirano provodi terapijski program u Republici Hrvatskoj za ovako velik broj korisnika.

Zbog velike potražnje za ovim vidom terapija i liste čekanja koja je otvorena na samom početku projekta i na kojoj se trenutno nalazi devetero potencijalnih korisnika, Udruga u budućnosti predviđa kupnju još jednog konja terapeuta, a čime bi se uključilo novih 20-ero djece s teškoćama/ osoba s invaliditetom u program terapijskog jahanja.

Obzirom da je naš rekvizit za provođenje terapija zapravo živo biće, ono svakodnevno traži ispunjavanje svojih osnovnih potreba, a to je pravilna prehrana, preventivni veterinarski zahvati i držanje u prikladnim uvjetima. Nažalost, u nabavku novog konja Udruga ne može krenuti sve dok se ne osiguraju godišnji troškovi za trenutnog konja terapeuta, stoga će se i lista čekanja još neko vrijeme nastaviti ažurirati sa povećanjem broja korisnika kojima je ova vrsta terapije prijeko potrebna i često preporučena upravo od strane liječnika.