Međunarodni dan osoba s invaliditetom

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Nakon što su Ujedinjeni narodi 3. prosinca proglasili Međunarodnim danom osoba s invaliditetom, Komisija za ljudska prava je, u rezoluciji od 5. ožujka 1993. godine, pozvala zemlje članice na obilježavanje tog datuma kako bi se postigla jednakost u ostvarivanju ljudskih prava i potaknulo sudjelovanje osoba s invaliditetom u društvu. Ove je godine tema obilježavanja „Transformacija prema održivom i otpornom društvu za sve“.

Cilj obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom je postizanje boljeg razumijevanja problema osoba s invaliditetom u široj društvenoj zajednici, a Koprivničko-križevačka županija i nadalje će im pružati pomoć i podršku kroz potrebne aktivnosti i projekte, kako bi zajedno s udrugama i institucijama doprinijeli poboljšanju kvalitete života osoba s invaliditetom. Tako se ublažavaju posljedice socijalne isključenosti, ali i senzibilizira javnost na prisutnost osoba s invaliditetom u zajednici, s naglaskom na mogućnosti kojima raspolažu.

Potpisivanjem Konvencije o pravima osoba s invaliditetom 2007. godine, Republika Hrvatska obvezala se da će poštivati i odredbe koje se tiču prava na rad i zapošljavanja, pristupačnosti, zdravlja, obrazovanja, osposobljavanja, rehabilitacije, neovisnog života i uključenosti u zajednicu uz osiguravanje razumne prilagodbe i bez diskriminacije. Hrvatska je treća zemlja u svijetu koja je ratificirala Konvenciju, što ukazuje na spremnost i potrebu hrvatskog društva da osigura jednake mogućnosti za ovu posebno ranjivu populaciju.

Prema podacima Registra o osobama s invaliditetom Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, u Hrvatskoj živi 511 850 osoba s invaliditetom, od čega je 60 % muškaraca i 40 % žena, a u ukupnom stanovništvu Republike Hrvatske osobe s invaliditetom čine 12 % stanovnika. U Republici Hrvatskoj politika prema osobama s invaliditetom zasniva se na suvremenim međunarodnim standardima, koji uključuju i temeljna načela ljudskih prava kao što je načelo nediskriminacije te načelo međuzavisnosti i nedjeljivosti svih ljudskih prava, što čini nužnim ostvarivanje pristupačnosti svih građanskih i političkih, kao i socijalnih, kulturnih i gospodarskih prava osobama s invaliditetom.

Služba ureda župana