Završava projekt „SuPER – sigurni u prometu“ Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

Udruga osoba s invaliditetom “Bolje sutra” grada Koprivnice u petak, 23. lipnja održala je konferenciju za medije na kojoj je predstavila rezultate projekta „SuPER – sigurni u prometu“, koji uskoro završava, a odobren je na natječaju MUP-a „Za Nacionalni program sigurnosti cestovnog prometa Republike Hrvatske 2011-2020.

Projekt je vrijedan nešto više od 78 tisuća kuna, nositelj je Udruga „Bolje sutra“, a partneri Koprivničko-križevačka županija, IPA (međunarodno policijsko udruženje) Regionalni klub Koprivnica i Udruga Roma “Korak po korak” Koprivničko-križevačke županije. Cilj je bilo stjecanje znanja o pravilnom ponašanju tijekom vožnje kod mladih, podizanje svijesti kod donositelja odluka o zaštiti mladih od stradavanja u prometu te povećanje prometne kulture kod mladih na području Koprivničko-križevačke županije.

Direktni korisnici bili su mladi od 15 do 19 godina starosti, održane aktivnosti odnosile su se na radionice, okrugle stolove javne rasprave, info točke i radio emisije, a okupljenima je na konferenciji predstavljen i video spot koji je snimila Udruga koji govori o opasnostima vožnje pod utjecajem alkohola te posljedicama koje stradavanje u prometu ima, kako za žrtvu, tako i za cijelu njezinu obitelj.

Ispred Koprivničko-križevačke županije konferenciji je prisustvovala viša savjetnica za kulturu, udruge, nacionalne manjine i sport Vesna Peršić Kovač, koja je naglasila važnost ovog projekta i odličnu suradnju s Udrugom, dok je predsjednica Udruge Marija Mraz poručila kako su mnogo postigli ako su spasili samo jedan mladi život. Okupljenima su se još obratili voditelj projekta Robert Šarec i Dragutin Brljak ispred Policijske uprave Koprivničko-križevačke te predsjednik Udruge „Korak po korak“ Franjo Horvat.

REZULTATI ANKETA

  • 84% sudionika aktivnosti je ocijenilo jako zanimljivima
  • 73% sudionika izrazilo je želju da se više govori o opasnostima prebrze vožnje
  • 13% sudionika se izjasnilo da ne razmišlja o posljedicama koje može prouzročiti prebrza vožnja
  • 49% sudionika ne poznaje osobno nikog tko je stradao od prebrze vožnje
  • 42% sudionika je vidjelo prometnu nesreću, ali ne zna što se dogodilo stradalima u istoj
  • 31% misli da je dobro slušati glasnu glazbu tijekom vožnje
  • 15% sudionika ne zna je li opasno prebrzo voziti

Provedene ankete upućuju da je najveći postotak mladih izrazio želju da se provodi više ovakvih aktivnosti u kojima mogu čuti o posljedicama prebrze vožnje iz osobnih iskustava, a također su naučili prepoznati različita neprihvatljiva ponašanja u prometu.

Služba ureda župana