Regionalni razvoj i NATURA područja

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

U srijedu, 19. studenoga 2014. godine u prostoru PORE Razvojne agencije Podravine i Prigorja održana je peta radionica u okviru provedbe Projekta COMMON CROSS BORDER STRATEGY. Na radionici se raspravljalo o problemima i eventualnim mogućim projektima iz područja kulturne baštine i zaštite prirodnih vrijednosti sa osvrtom na problematiku vezanu uz NATURA područja odnosno područja ekološke mreže Republike Hrvatske.

Raspravljalo se o prioritetima novog Operativnog programa Mađarska – Hrvatska za razdoblje od 2014.-2020. te je istaknuta potreba dodatnog informiranja javnosti/potencijalnih investitora kao i predstavnika jedinica lokalne samouprave o obaveznom poznavanju zakonskih obveza proizašlih iz Zakona o zaštiti prirode i Zakona o zaštiti okoliša. Ukazano je na problem odnosno na situaciju da dobri projekti ne prelaze uspješno administrativnu provjeru zbog neodrađenih svih „koraka“ pripreme i ishođenja dokumentacije. Važno je naglasiti da svi projekti, ovisno o području na kojem se nalaze, kod prijave trebaju priložiti mišljenje nadležnog županijskog upravnog tijela za poslove zaštite okoliša i prirode, a vezano na utjecaj projekta na ekološku mrežu i utjecaj na okoliš.

Ukoliko se projekt nalazi unutar ili ima utjecaj na ekološku mrežu, tada je prije prijave potrebno provesti postupak Ocjene prihvatljivosti zahvata za ekološku mrežu, a ukoliko projekt ne utječe, tada je dovoljno ishoditi mišljenje da isti ne utječe na ekološku mrežu. Na području županije nalazi se 15 područja ekološke mreže (http://natura2000.dzzp.hr/natura/):tablica

Na radionici su ujedno predstavljene posebnosti 15 lokacija zaštićenih područja Koprivničko-križevačke županije te se raspravljalo o nacrtu Programa ruralnog razvoja i planiranom poticanju razvoja biološke raznolikosti i zaštite osobito vrijednih područja kroz primjenu i korištenje dodatnih mjera u poljoprivrednoj djelatnosti, a sve kako bi se održale livade košanice, tradicijski voćnjaci i dr. Značajan udio površina ekološke mreže obuhvaća poljoprivredne površine te je cilj kroz dobru poljoprivrednu praksu vratiti biološka ravnotežu u prirodu i krajobraz županije čime bi ujedno, poljoprivredna gospodarstva ostvarila i dodatna financijska sredstva.

Upravni odjel za prostorno uređenje, gradnju, zaštitu okoliša i zaštitu prirode