Održana konferencija za novinare projekta „Moj izbor je NE nasilju“

Sorry, this entry is only available in Croatian. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.

U ponedjeljak, 10. studenoga održana je početna konferencija za novinare projekta „Moj izbor je NE nasilju“. Projekt je odobrilo Ministarstvo socijalne politike i mladih na Natječaju za dodjelu bespovratnih sredstava projektima udruga u području prevencije nasilja nad i među djecom i mladima te vršnjačkog nasilja u iznosu od 90 tisuća kuna. Vrijeme provedbe traje od 1. rujna do 31. kolovoza 2015. godine, nositelj projekta je Udruga osoba s invaliditetom „Bolje sutra“ grada Koprivnice. Partneri u projektu su Koprivničko-križevačka županija, Grad Koprivnica, Osnovna škola Koprivnički Ivanec i Centar za socijalnu skrb Koprivnica. Suradnici u projektu su Mobilni centar za unapređenje zdravlja, osobnih potencijala i međuljudskih odnosa „SYNERGIA“, „Regionalni klub IPA Koprivnica“ i Općina Koprivnički Ivanec.

Glavni cilj je smanjenje svih oblika nasilja nad djecom i mladima sa i bez invaliditeta, edukacija roditelja, učitelja i donositelja odluka o prevenciji nasilja, informiranje lokalne zajednice o pojavama nasilja nad djecom i mladima sa i bez invaliditeta. Specifični ciljevi su proširiti znanja kod djece i mladih sa i bez invaliditeta o sigurnom načinu življenja i zaštiti od nasilja, stvarati uvjete za društvo bez nasilja, pravo na život u zajednici koja pruža zaštitu od nasilja, manju izloženost nasilju i mogućem zlostavljanju te senzibilizirati lokalnu zajednicu o potrebama djece i mladih sa i bez invaliditeta o stvaranju sigurnog okruženja. Direktni korisnici su učenici, njih 40 (26 dječaka i 14 djevojčica), 10 mladih osoba s invaliditetom (4 mladića i 6 djevojaka u dobi od 14 do 30 godina), djeca od 11 do 15 godina kojima je potrebno stjecanje novih znanja u području edukacije o zaštiti od nasilja i informiranost o radu pružanja zaštite institucija i ustanova u slučaju nasilja te roditelji djece i mladih (50 osoba), nastavnici (10 osoba) dužnosnici (25 osoba). Indirektni korisnici su zaposlenici u javnim ustanovama i institucijama, članovi šire obitelji direktnih korisnika, braća, bake i djedovi te nedovoljno, nepotpuno i neadekvatno informirani građani Koprivničko-križevačke županije o problematici pojave nasilja te zaštiti od nasilja (cca 5000 građana).

Osnovne aktivnosti koje će se provoditi su radionice, tribina, a snimit će se i promotivni film. Očekivani rezultati su: viša razina informiranosti o prevenciji nasilja kod 40 učenika osnovnoškolskog uzrasta, 10 mladih s invaliditetom, 50 nastavnika, 25 dužnosnika. Također, postići će se viša razina senzibiliteta za nenasilje, građana Koprivničko-križevačke županije (cca 5000) i doprinijeti će se većoj sigurnosti djece i mladih sa i bez invaliditeta koja će se uključivati u aktivnosti u školama i lokalnoj zajednici.

Marija Mraz,
predsjednica Udruge osoba s invaliditetom „Bolje sutra“