I. Dani Ivana viteza Trnskog
Društvo hrvatskih književnika
Podravsko-prigorski ogranak
Općina Novigrad Podravski
S radošću Vas pozivamo na
I. Dane Ivana viteza Trnskog
Otvorenje
u Koprivnici 27. svibnja (petak) 2011. u 11 sati
u zgradi Županije, A. Nemčića 1, Koprivnica, I. kat
Program:
Kolokvij na temu „Život i djelo Ivana viteza Trnskog“
Proglašenje dobitnika Književne nagrade „Ivan vitez Trnski“ za 2011.
Sudjeluju:
akademik Ante Stamać
prof. dr. sc. Katica Čorkalo Jemrić
prof.dr. sc. Vinko Brešić
mr. sc. Božidar Petrač
predsjednik DHK Borben Vladović
predsjednica Ogranka Enerika Bijač
glazbeni ugođaj: učenici Glazbene škole „Fortunat Pintarić“
*******
Ivan Trnski (Nova Rača, 1818.- Zagreb, 1910.), sin graničarskog učitelja Josipa Trnskog (rođenog u Novigradu Podravskom), snažna je ličnost hrvatske kulture druge polovice 19. stoljeća. Ne čudi što mu Novigraci trajno tepaju „naša čast i naš ponos“, a pri spomenu njegova imena hrvatski književnici sjete se prvog predsjednika Društva hrvatskih književnika na koju dužnost je izabran 1900. godine.
Pisao je pjesme (davorije, prigodnice i popularne napjeve, kao: „Oj jesenske duge noći“), pripovijesti, putopisnu prozu, prevodio je Goethea, Schillera, Puškina, bavio se pitanjima jezika i metrike, surađivao je u mnogim časopisima: od Gajeve „Danice“ do „Savremenika“, jedan je od pokretača „Vijenca“ itd. Ali, Trnski je bio i prvi veliki župan Bjelovarske županije, graničarski pukovnik, juridik koji je savjetovao u 9. Novigradskoj satniji:
„Dragi moji /…/ neje pravda ni v Koprivnice, ni v Belovaru, Varaždinu, i v Zagrebu nego tu, v Novigradu /…/ Sim, pod lipami /…/ Tu se doma nagodete i jedni drugem dajte ruke!“
Bio je i vitez! Njegov viteški grb, jedini je u hrvatskoj heraldici koji ne sadrži bilo kakav militantni detalj, nego rastvorenu knjigu s guščjim perom i natpis „Nulla dies sine liea“ („Niti jedan dan bez retka – napisanog“).
Pokrovitelj: Koprivničko-križevačka Županija
Medijski pokrovitelj: Glas Podravine i Radio Drava